Academic and professional activities

2021-03-01 - Cocoordenador do Barómetro das Estratégias Nacionais Anticorrupção do Observatório Permanente da Justiça do Centro de Estudos Sociais

2011-01-01 - Executive Director of the Centre for Social Studies

2006-07-01 to 2017-04-30 - Coordinator of the Project Management Office and Project Manager at the Centre for Social Studies

2004 to 2006 - Manager of the Application Unit of the Rectory of the University of Coimbra to the classification of World Heritage of UNESCO

2004 to 2006 - PhD Grant from the Portuguese Foudantion for Science and Technology SFRH/BD/17851/2004)for thesis writing on "Public Prosecutors and the access to law and justice: between legal competencies and informal practices"

2004 - Researcher at the Centre for Social Studies

1998 to 2000 - Master Grant of the Portuguese Foudantion for Science and Technology (PRAXIS XXI - BM/15125/98) on the thesis "Judicial organisation and internal control: the role of High Councils in Portugal"

1996 to 2004 - Investigador Junior do Centro de Estudos Sociais.

1996 to 2004 - Researcher at the Observatory of Justice of the Centre for Social Studies

Other Activities

2021-06-01 to 2021-12-31 - Membro da Comissão de Avaliação para Atribuição de Bolsas Excecionais para Mitigação de Impactos da COVID-19 nas Atividades de Investigação

1999 to 2000 - Membro da Comissão de Acompanhamento do Gabinete Técnico Local, na Câmara Municipal de Gondomar

1997 to 1997 - Colaborador do Centro de Documentação 25 de Abril da Universidade de Coimbra

1996 to 1998 - Consultor da Planestra - planeamento, estudos e arquitectura

1991 to 1991 - Agente Recenseador do Instituto Nacional de Estatística